TODAY is a Great Day to visit our Store and order the parts you need for your truck ! ! !
The only way you can get a deisel in a newer suburban is to have it converted over. There is a company that does this, but it is not cheap. And once you consider the cost of the deisel engine initially ( about $7,000 to $8000) plus maintenance, and higher fuel costs, the desiel has to get around 20 mpg average to equal out to the gas at 13mpg. This is figured if both vehicles were run to 150,000 miles. Now, for constant heavy loads, the deisel would shine through over the gas, but not for weekend warrioir type rigs. I crunched the numbers when I was looking for a heavy hauler for my business, and though I can write of the costs in expenses, I came out ahead by buying a 1 ton with the 8.1 for the heav loads, and run a 1/2 ton as my primary truck. With 19mpg on the 1/2 ton and 13 on the one ton, and buying both used, it is still way more cheaper to run two trucks(for me at least) than to run one, new deisel. Dodge gets better gas mileage, and has an awesome deisel, but it is in an ugly truck.The one ton is only ran about 5% of the time, and I have less than $27,000 invested in both trucks. One is an 04 K1500 extended cab, and the other is an 01 crewcab dually with less than 60,000 miles on it. Works for me
It's the 4.5L Duramax: http://media.gm.com/servlet/GatewayServlet?target=http://image.emerald.gm.com/gmnews/viewmonthlyreleasedetail.do?domain=74&docid=37112